Bilgisayarımı Virüslerden Nasıl Korurum?

virus_computer_featured

İnsana bulaşan virüslerden bahsetmiştik, şimdi ise bilgisayarlara bulaşan virüslerden bahsedeceğim. Bilgisayar ortamındaki virüsler kendi kendine oluşmaz, mutlaka birileri veya bir grup tarafından kodlanır ve dağılması üzere birtakım yollarla paylaşılır. Bilgisayarınıza virüs girdiğinde verilerinizi silebilir, sisteminizi çökertebilir, verilerinizi şifreleyebilir, sistemi kullanılmaz hale getirebilir veya size hiç çaktırmadan sizin bilgisayarınızı ve bağlantınızı kendi işleri için kullanabilir.

Peki ne yapmalıyız bilgilarımız virüslerden korumak için, antivirüs programımı ? Yada firewall cihazlarımı? Tabiki bunlar bir noktaya kadar sizi kurtaracaktır ama siz interneti ve bilgisayarı temkinli kullanmadığınız sürece bunlarda bir süre sonra size bir faydası olmayacaktır.

Virüsler eskiden Disket, CD, DVD ve flash disk gibi taşınabilir veri depolama birimlerinden yayılıyordu. Artık internetten yayılmaya devam ediyor. Bu interneti daha düzgün ve bilinçli kullanmamız gerektiği anlamına geliyor.

Virüslerden Nasıl Korunurum?

  • Korsan ve kaynağı bilinmeyen yazılımlardan uzak durun
  • Girdiğiniz sitelerde SSL güvenli bağlantı olup olmadığını mutlaka kontrol edin
  • Kaynağı belli olmayan eposta iletilerini açmayın, içerisindeki linklere tıklamayın
  • Size gönderilen dosyaları mutlaka virüs taramasından geçirin o şekilde açın
  • İnternetten indirdiğiniz materyallerin dosya uzantısını kontrol edin, resim diye indirdiğiniz exe, exe diye indirdiğiniz uzantılar msi setup dosyası olabilir.
  • Herhangi bir yazılımı kurarken karşısınıza çıkan ekranlardaki yazıları mutlaka okuyun, kibar hackerlar kurulum dosyalarına sizin bilgisayarınıza ne yapacakları hakkında herşeyi yazarlar ama siz okumadığınız için farkına varmazsınız
  • Girdiğiniz sitelerde karşınıza çıkan reklam uyarı veya popup sayfalarına tıklamayın, sitelerin sizi başka bir yere yönlendirmesine izin vermeyin
  • Aşırı reklam içeren ve warez içerikli sitelerden uzak durun
  • Güvenli gibi görünsede tamamen emin olmadan girdiğiniz siteye kişisel bilgilerinizi vermeyin, sizde indirmesini istediği yazılımı indirip kurmayın.

Burada en önemli maddelerden birisi korsan materyal, korsan materyal hiç bir maddi amaç gütmeden paralı yani ücretli bir materyalı (dizi, film, program, yazılım, görsel vb.) size ücretsiz olarak sağlanmasıdır. Kimse kimseye ücretsiz bir materyal sağlamaz. Bu konu hakkında sadece korsan materyal içeren bir yazı hazırlayacağım. Takipte kalın görüşmek üzere.Bu yazı 31 kez görüntülendi.


Bir Cevap Yazın