Sistem Yazılımı Nedir Ve Türleri Nelerdir?

Kullanılan en önemli yazılım türlerinden olan sistem yazılımları bilgisayarların sorunsuzca çalışmasına yardım ederler. Bu yazılımları en üst teknoloji ile hazırlanmaktadır. Türlerine göre belirlenen farklı görevleri mevcuttur. Yazılımları daha yakından tanımak adına sistem yazılımları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Sistem Yazılımı Türleri

Çağımızda kullanılan sistem yazılımı türleri kendi içinde iki grupta değerlendirilmektedir. Buna göre,

– İşletim sistemine ait yazılım türleri

– Hizmet amacıyla kullanılan yazılımlar başlıkları mevcuttur.

İşletim sistemi yazılımları her bilgisayar makinesinde bulunmaktadır. Bunlar, bir bilgisayarın temel sistemini oluşturmaktadır. Hizmet yazılımı başlığında değerlendirilen yazılımlar ise ana sistemi destekleyen bazı görevlere sahiptir.

Sistem Yazılımlarının Görevleri

İşletim sistemi yazılımları, bir bilgisayarda yapılacak her şeyin kontrolünü sağlamaktadır. Bu yazılımlar, bilgisayarları kullanan kimselerin, bilgisayarı yönetmesine imkan sağlarlar. Bir başka ifade ile işletim yazılımları, kullanıcı ve bilgisayar arasında iletişimi sağlayan bir köprüdür.

Hizmet yazılımları günümüzde sürekli gelişen teknoloji ile tasarlanan kusursuz yazılım türlerinden biridir. Ve tıpkı işletim sistemi yazılımları gibi kullanıcıların işini kolaylaştırır. Bunlar virüs koruma, dosya ve veri aktarımı gibi görevleri yerine getirir.Bu yazı 65 kez görüntülendi.


Bir Cevap Yazın