Netflix ve Rtük

Edit: Rtük ve benzeri uygulamarın önüne geçmek adına imza kampanyası var. Lütfen katılın ve destek verin. Yasaklar engellemez, ancak özgürlük ruhunu tekrar canlandırmamızı sağlar,

https://www.change.org/p/netflix-rtük-denetimi-altına-alınmasın-netfliximedokunma-rtukkurumsal

Devlet tarafından bir takım denetimlerin yapılması gerektiğine inanıyorum. Son haberlerde Netflix, bluetv gibi ücretli yayın servislerininde rtük tarafından denetleneceği bahsediliyor. Rtük radyo ve televizyon denetleme kurumu, yani yayınlanan içeriklerin topluma uygun olup olmadığını tartıp ona göre sansür ugulayabiliyor. Veya söz konusu içeriğin, filmin veya dizinin komple kaldırılmasını sağlayabiliyor.

Buraya kadar herşey tamam, tüm halka açık yayınları denetleyin. Ama parasını ödeyerek abonelik aldığımız Netflix ve Bluetv gibi servislerin denetlenmesine bir türlü anlam veremedim. Söz konusu yasal denetleme kimilerinin yasakçı devlet anlayışını doğrular nitelikte. Herşeyi yasaklayın herşeyi sansürleyin, sonrasında insanlar yeni yollar arayınca ceza verin. Böyle bir devlet politikası herşeye zarar verir.

Netflix teki içerikleri rtük inceleyip sansür uygularsa muhtemelen izleyecek film veya dizi kalmayacak, veya sansürlerden dolayı berbat bir hal alacak. Rtük kurumunu kapatıp insanları veya sözkonusu çocuklar ve gençlerse, bu toplulukları eğitecek kurumlar açılmalı. Neyi izleyip neyi izlememesi gerektiğini öğretmeden, yada izlediği yapımlardan etkilenmemesi gerektiğini öğretmeden nesil yetiştirin. Sonrada nereye baksa sansür koyun, bu kabul edilebilir bir durum değil.

Ben netflix ve diğer tüm rtük kurumuna bağlanan aboneliklerimi kapatmayı düşünüyorum. Amazon prime veya rtüğün elinin uzanmadığı diğer servislerden abonelik açarım muhtelemen.Bu yazı 121 kez görüntülendi.


2 Comment

    1. ethemkizil says: Cevapla

      Teşekkürler bilgilendirme için konun yazının en başına ekleyeceğim.

Bir Cevap Yazın