Yazılım Nedir Ve Türleri Nelerdir?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte tasarlanan yazılımlar, çağımızın yükselen değeri haline geldi. Tasarlanan yazılımlar gerek günlük yaşamda gerekse akademik alanlarda çeşitli kolaylıklar sağlıyor. Bu yazılımlardan en verimli şekilde yararlanabilmek adına yazılım kavramını iyi tanımak gerekli. Ve aynı zamanda yazılımların türleri hakkında da fikir sahibi olmak şart.

Yazılım Nedir?

“Elektronik ortamda oluşturularak kodlanan komutlar” olarak tanımlanabilen yazılımlar, bilgisayarlara yol gösterme amacını taşır. Kullanılan yazılımlar, bir bilgisayara ne iş yapması gerektiğini anlatır. Yazılımın verdiği komutlar sayesinde bilgisayarlar çalışarak, kendilerinden beklenen işleri yerine getirirler.

Tasarlanan bir yazılım birçok işi yerine getirmek üzere inşa edilebilir. Yani buradan hareketle yazılımlar çok yönlüdür. Zamanımızda kullanılan teknoloji sayesinde hayli çeşitli fonksiyonlara sahip yazılımlar geliştirilmektedir.

Yazılım Türleri Nelerdir?

Son dönemde bilgisayarlarda kullanılan yazılım türleri üç başlıkta toplanmaktadır. Buna göre,

– Sistem yazılımı

– Çevirici yazılım

– Uygulama yazılımı olmak üzere bir sınıflandırma söz konusudur.

Çağımızda sürekli olarak gelişen teknoloji, bu yazılımların da hayli geniş kapsamlı olarak tasarlanmasına olanak sunmaktadır. Bu ürünler gerek işletmelerde gerek kişisel bilgisayarlarda güvenle kullanılabilmektedir.Bu yazı 61 kez görüntülendi.


Bir Cevap Yazın