Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Çağımızın getirdiği teknoloji sistemlerini etkin şekilde kullanabilmek için yazılımın önemi çok büyüktür. Farklı alanlarda kullanma imkânı sağlayan yazılım, bilgisayar dünyasından endüstriyel alana, günlük yaşamdan bilimsel çalışmalara kadar pek çok yerde sistemlerin sorunsuz çalışmasına olanak tanımaktadır. Bilgisayarın iskeleti olarak da tabir edilecek olan yazılımın farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Yazılım Çeşitleri

Genel olarak yazılım 3 ayrı grupta incelenebilir. Tabii bu ayrımın özgün olduğunu söylemek mümkün. Değişik görüşler altında daha az ya da daha çok gruba ayrılabilir.
– İşletim sistemi yazılımları
– Uygulama yazılımları
– Programlama yazılımları
Her yazılım türü farklı bir alana hizmet etmektedir. Genel olarak ise bu sistemlerin ayrılmasının temelinde, bir teknolojik cihaz içerisindeki farklı uygulamaların kullanılmasına olanak vermesidir.

Günlük Yaşamı Kolaylaştıran Teknolojiler İçin Yazılım

Yazılımlar farklı gruplara ayrılarak sistematik şekilde ele alınır. Çünkü bir teknoloji ürünü cihaz içerisinde, hizmet anlayışına bağlı olarak değişik kullanımlar sağlar. O yüzden bu kullanım alanlarına bağlı olarak yazılımlar ele alınır ve cihaza eklenir. Böylece yapılacak olan çalışmalar çok daha kolay ve sistematik şekilde gerçekleştirilmektedir.Bu yazı 66 kez görüntülendi.


Bir Cevap Yazın