Flutter Nedir? Nasıl kurulur? (windows)

flutter-bg

Flutter Nedir ?

Flutter google tarafından geliştirilen ve henüz çok taze olan mobil uygulama geliştirme ortamıdır. Flutter yeni bir kodlama dili değildir. Mobil uygulama geliştirirken size avantaj sağlayan ve hybrid uygulama geliştirebileceğiniz ionic, react native frameworklerini mutlaka duymuşsunuzdur. İşte flutter aynısının tıpkısı. Geliştirme yaparken gene google ın geliştirdiği DART programala dilini kullanıyoruz. Flutter ile mobil uygulama geliştirirken aynı zamanda android studio’ya ihtiyacımız olacak.

Satırlarca yazı yazıp hiçbirşey vermeyen yazarlardan olmamak adına direkt mevzuya girelim;

Sıfırdan Nasıl Kurulur ?

Windows kurulumundan bahsedeceğim, neden? çünkü windows işletim sistemi kullanıyorum.

https://flutter.dev/docs/get-started/install/windows bağlantısına tıklayarak flutter offical sayfasından son sdk dosyasını indirmemiz gerekiyor. Ben bu yazıyı hazırlarken v1.5.4 mevcut olduğu için onunla devam edeceğiz.

https://storage.googleapis.com/flutter_infra/releases/stable/windows/flutter_windows_v1.5.4-hotfix.2-stable.zip

Bu bağlantıya tıklayarak dosyayı indirin.

İndirme işlemi bittiğinde arşiv dosyasını açın, içerisinde “flutter” isimli klasör bulacaksınız. Bunu C:/ dizininizde “src” isimli yeni bir klasör oluşturarak içerisine kopyalayın.

Yani C:\src\flutter şeklinde bir dizin oluşacak ve flutter_console.bat başta olmak üzere dosya ve klasörler bunun içerisinde olacak. İsterseniz başka klasörede yapabilirsiniz ama offical dökümanda öyle diyor kardeşim o nedenle bende oraya atıyorum.

Flutter Windows Path Ekleme (win10)

Bilgisayarım simgesine sağ tıkla, özellikler, sonrasında “Gelişmiş sistem ayarları” burada açılan ekranda bir buton olacak “Ortam değişkenleri” tıklayınca iki adet bölme görürsünüz. Bu bölmelerden üstte olanı sadece oturum açtığın kullanıcı için alttaki de tüm sistem için. İkisine de ekleyebilirsin.

path

Bu ekranda “path” yazan kısıma çift tıklayarak C:\src\flutter\bin dosya yolunu alttaki ilk boş satıra ekliyoruz.

Sonrasında CTRL + R açılan pencereye cmd yazın, yani konsolu açın diyorum, flutter yazdığınızda flutterla ilgili bişiler geliyorsa doğru yaptınız.

flutter

Böyle bişiler göreceksiniz, komut sistemine yabancı değilseniz anlarsınız zaten. Eğer command not found vs. gibi hata alırsanız bilgisayarı kapat aç düzelir.

Şimdi Flutter doctor’u çalıştıracaz. Flutter amcanın doktoru bu uygulama. Yani düzgün çalışıyor mu herşey tamam mı bakmak için.

Konsolu açarak (CTR+R sonrasında cmd yaz enterla) “flutter doctor” yazıp çalıştırıyoruz. Sonrasında bize aşağıdaki gibi bir ekran getirmesi lazım.

flutterdoctor

Burada flutter tamam ama Android studio yok diyor. Şimdi android studio kurmamız gerekiyor. Daha önce android kuruluysa direkt plugin kurma işlemine geçebilirsiniz.

Android studio kurulumu ?

Zaten kurarsınız ama aşağıdaki linke girip kocaman “Download Android Studio” butonuna tıklayın o sizi yönlendirecektir. Sonrası next next standart kurulum.

https://developer.android.com/studio

Android studio kurduktan sonra Emulator üzerinden veya kendi android telefonunuzdan geliştirme yapabilirsiniz. Telefonunuzu kullanarak geliştirme yapacağımızı farzederek devam ediyorum.

Android cihazınızı ayarlayın
 Flutter uygulamanızı bir Android cihazda çalıştırmaya ve test etmeye hazırlanmak için, Android 4.1 (API seviye 16) veya daha üst sürümü olan bir Android cihaza ihtiyacınız olacak.

– Geliştirici seçeneklerini ve cihazınızda USB hata ayıklamasını etkinleştirin. Android dokümanlarında ayrıntılı talimatlar bulunmaktadır.

-Telefonunuzun ayarlar menüsüne girin.

-Telefon hakkında menüsüne girin, buradan da yazılım bilgilerine girin

-Yapım numarasına 5-10 kez tıklayın, sizi yönlendirecektir zaten X kadar daha tıklayın diye.

– Yalnızca Windows içini usb driver yüklememiz gerekiyor. Bunu SDK MANAGER üzerinden yapacağız.

İlk Defa android studio açtıysanız aşağıdaki bir ekran göreceksiniz bu ekrandaki “Configure” menüsünü açıp içerisinden “SDK Manager” linkine tıklayacağız.

androidstudio welcome Bu ekrandan sonra aşağıdaki ekran gelecek, önce “Sdk Tools” menüsüne geçip sonra aşağıdan “Google Usb Driver” işaretleyip sonra “Apply” butonuna basacağız.

sdkmanager

– Bir USB kablosu kullanarak telefonunuzu bilgisayarınıza takın. Cihazınızda istenirse, cihazınıza erişmek için bilgisayarınızı yetkilendirin.

– Terminalde, Flutter’ın bağlı Android cihazınızı tanıdığını doğrulamak için “flutter devices” komutunu çalıştırın. Artık terminalde komut çalıştırmayı biliyorsunuzdur.

nodeviceBu şekilde “No devices” yazısıyla karşılaşırsanız telefonunuzun ekranına bakın, onay isteyen bir uyarı çıkmış olması gerekiyor. Aşağıdaki resimdeki gibi bir uyarı, buradan onay verin, eğer göremiyorsanız tabiki aç kapa mantığı kabloyu “sök tak” tekrar verir.

 

Screenshot_20190630-011731_Samsung Experience Home

Şimdi tekrar “flutter devices” komutunu çalıştırın. Sonrasında aşağıdaki gibi 1 device connected uyarısı alacaksınız.

device

– Varsayılan olarak, Flutter, adb aracınızın bulunduğu Android SDK sürümünü kullanır. Flutter’ın Android SDK’nın farklı bir kurulumunu kullanmasını istiyorsanız, ANDROID_HOME ortam değişkenini bu kurulum dizinine ayarlamanız gerekir.

Flutter ve Dart eklentilerini yükleyelim

– Android Studio’yu açın.

– Eklenti tercihlerini açın (Preferences > Plugins). Eğer ilk defa çalıştırıyorsanız aşağıda bulunan ekran görüntüsündeki “Configure” menüsünden “Settings” menüsüne tıklayıp “Plugins” menüsünü bulacağız.

androidstudio welcome

Bu işlemler için aşağıdaki ekran görüntüsünü atıyorum. Devamındaki adımları işaretledim.

flutter_plugin

– Flutter yazıp aradığınızda aşağıda flutter ile ilgili olan eklentiler çıkacak, “Flutter” eklentisine “install” diyerek kurulumu yapın.

– Dart eklentisini yüklemek istiyormusunuz diye bir uyarı daha çıkacak, bu uyarıda Evet’i tıklayın.

– Son olarak ekrandaki “Apply” butonuna basıyoruz ve android studioyu kapatıp açıyoruz.

 

Hayırlı olsun Flutter kullanıma hazır. Zor değil, zaten adımları olabildiğince basic anlatmaya çalıştım. Sonraki yazımda ilk uygulamamızı yapacağız, “Hello World” yani, takipte kalın yorumlarda eleştirebilirsiniz lakin eleştirirseniz silerim.

Bu arada kuramzsanız 5 liraya kuran birilerini tanıyorum.

Ekler;

Android Licence Onaylaması

“flutter docktor” yazıp çalıştırdığımda gördüm ki, android lisans kısmı onaylanmamış. Mutlaka yapmanız gerken bir yapılandırma. “flutter doctor –android-licenses” yazarak komut sisteminde karşınıza ne çıkıyorsa alayına “Y” yazıp entere basıyorsunuz. Android toolchain lisans olayını halletmiş oluyorsunuz.

Flutter İlk Uygulama makalesine gitmek için tıklayınız.Bu yazı 48 kez görüntülendi.


Bir Cevap Yazın