Flutter İlk Uygulamam, Flutter Test Sürüşü, Flutter Kursu – 1

Eğer flutter henüz kurmadıysanız mutlaka flutter nedir, flutter nasıl kurulur isimli makaleye bir gözatabilirsiniz.

Flutter’ı kurdunuz ve yapılandırdıysanız ilk uygulamamızı hızlıca çalıştıralım.

Flutter Test Sürüşü

Herşeyi düzgün yaptıysanız eğer aşağıda ekran görüntüsündeki gibi Android Studio açılış ekranına ve Yeni proje oluşturma menüsüne “Start a new Flutter Project” butonu gelmiş olması lazım. Gelmediyse 5 liraya getiririz. Neyse şimdi bu “Start a new Flutter Project” butonuna linkine tıklıyoruz.

android_flutter_welcome

Karşımıza gelen ekranda “Flutter Application” seçili olacak “Next” butonuyla devam ediyoruz.

flutter_1

Bu ekrandan sonra aşağıdaki ekran gelecek ve oluşturacağımız projeyle ilgili bazı tanımlar yapacağız.

flutter_2– Kırmızı okla gösterilen yerde uygulamamıza isim veriyoruz, türkçe karakter kullanmayalım lütfen.
– Mavi okla gösterilen yerde flutter dizini gösteriyor. Burayı hiç değiştirmeyeceğiz. Eğer flutter’i söz dinlemeyip başka yere kurduysanız değiştirin tabi.
– Yeşil okla gösterilen yeri değiştirebilirsiniz, proje kodlarınızın nerde olmasını istiyorsanız orayı seçin, mutlaka bi proje dizininiz vardır diye düşünüyorum
– Siyah okla gösterilen yere uygulamanız ile ilgili açıklamaları girin,

Sonraki adımda “Bak Burası Önemli ! :)” company domain soruyor. Korkmayın, company = şirket ? ulan şirketmiyim ben? kim bu şirket? şirket mi kuracaz şimdi? gibi sorulara gerek yok. Burada uygulamamızı yayınladığımızda ihtiyacımız olacak paket ismini oluşturmak için bir ad soruluyor. Olmayan bir domain ismi bile yazabilirsiniz. Ben “ethemkizil.com” yazacağım.

flutter_3

Burada generate sample content link var, eğer örnek uygulamalardan birini çalıştırmak isterseniz burayı tıklayıp herhangi birini seçebilirsiniz. Biz seçmeden devam edeceğiz. Kalbimiz kadar temiz bir uygulama olsun sonra kirltetiriz.

android_1

Bu ekran görüntüsünde göründüğü üzere kurulumda bağladığımız telefonumuz ve boş uygulamanın main.dart dosyası run menüsünde seçili geldi. “Play” iconu olan “Run” butonuna basıyoruz ve uygulamayı telefonumuzda çalıştırıyoruz.

güvenlik_1

Muhtemelen böyle bir uyarıyla karşılaşabilirsiniz, windows güvenlik uyarısı, bu ekranda kutuları işaretleyip “erişime izin ver” butonuyla devam ediyoruz. Bu işlemi geçersek uygulamanız çalışmayacaktır. “Bak burasıda önemli”

ilk_ekran

Telefonunuzda bu şekilde bir uygulama açılacaktır, demo uygulaması, başarabildiyseniz ne mutlu, sonrası uygulamanın içerisini doldurmaya bakıyor.

 

Hot Reload

Son olarak “Hot reload” türkçesiyle sıcak tekrar yükle olayına değinelim. Daha doğrusu hızlı çalıştırma diyebiliriz. Sistemi komple yeniden derlemeden sadece bulunduğunuz ekrandaki yaptığınız değişikliği görmek için hot reload kullanabilirsiniz. Hot reload için aşağıda ekran görüntüsündeki şimşek ikonunlu butonu veya CTRL+\ kısayol tuşunu kullanabilirsiniz.

Hot reload çalışan uygulamayı durdurmaz, sadece ilgili ekranlardaki değişiklikleri günceller.

hot reload

Burada önemli nokta var “Bakın burasıda önemli” uygulamanızın performansını test ederken hot reload kullanmayın. Çünkü gerçek performansı değil sadece ilgili bölgeyi direkt değiştirerek çalıştırıyor. Gerçek performans değerlendirmesi için komple derleyip standart “run” etmeniz gerekir.Bu yazı 45 kez görüntülendi.


Bir Cevap Yazın