.io uzantısının anlamı

Son zamanlarda çok sık çıktı karşımıza io uzantısı, agar.io slither.io gibi oyunlarida içeren angular.io gibi frameworklarda .io uzantılı alan adlarına geçti. Peki nedir bu io nun sırrı, io uzantısının bir sırrı yok :) genelde hindistandaki girişimci yazılımcıların projelerini yayınlamak adına kullandıkları bir uzantıdan ibaret.

.io uzantısının açılımı “Indian Ocean” yani türkçesiyle “Hint Okyanusu” dur. Bazı açıkgözler bu uzantıyı bilişim terimi olan “I/O” yani “Input/output” olarak kullanmışlardır. Ama domainin açılış amacı bu değildir.

Hele Türkiyede .io = I/O ile eşleştirilmiş olarak bilinmektedir. Io uzantısının I/O ile uzaktan yakında herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Meraklısının bilgilerine sunarım.Bu yazı 2034 kez görüntülendi.


1 Comment

  1. pra says: Cevapla

    aslinda indian oceansla pek bi alakasi yoktur. cunku orasi bir ingiliz somurgesidir ve bu somurgede sadece bir kac bin kole yasar. tahmin edilecegi uzere koleler bu konulara pek egilmez. buyuk britanya bu domainlerden ekmegi yer. bu kadar az nufusa tutup domain satacak dertleri yok tabi, bir de pahali .io zaten.

Bir Cevap Yazın