Ön Lisans Mezunuyum, Yazılım alanında iş nasıl bulabilirim?

Değerli arkadaşlar, kendi tecrübelerimden biraz aktarayım. Bende önlisans mezunuyum, yapabiliyorsan mutlaka lisans eğimini tamamla, açıköğretim filan bile olur, mutlaka yüksek lisans yap ki askerliğin tecilide uzamış olur. Yoksa git askerlik derdinden kurtul, tabi çoluk çocuk yoksa.

Sadece yazılım bilmek yetmiyor, bazı prensipleri kavramlarıda bilmen gerekir. SOLID prensiplerini öğren (başımın belası), her daim kullansanda o yazılımda kullandığın yöntemin ne olduğunu öğren, detayına in, yoksa sorarlar apışıp kalırsın. Halbuki senelerdir yaptığın şeydir, adını başka bişi koymuşlar. Sonra bilgin yetersiz derler.

Devops denilen kavramı öğren, nosql, git, svn, docker, aws, jira, agila kanban, deployment vs..

Kendine bir github hesabı aç, ufak tefek uygulamalar yap at, uygulama yapmazsan işin içine girmezsen kendini geliştiremezsin, mutlaka bir projenin parçası ol. Kendine bir alan belirle o alanda ilerle, frontend mi yapacaksın backend mi, fullstack mı çalışacaksın, ona göre planlarını çiz.

Php, C# .Net veya Delphi bilgin var olsa bile, yerine göre bu yetmez, backend çalışacaksan JAVA öğren, node.js öğren yada go öğren, frontend çalışacaksan angular yada react öğren, jquery zaten bilmeyeni kovalarlar.

Son olarak iyi elamanı herkes ister, planı programı çizgisi olması lazım, mutlaka bir projen olsun kafanda, iş için başvurduğun yerdede o projeye birşeyler katabileceğin biyer olsun. Okulunu yeni bitirmişsen middle veya junior pozisyonlara başvur, düşük maaşla alırlar ama kendini geliştirrisin, zaten bişiler biliyor olmalısın.

Umarım yazdıklarım sizlere yardımcı olur.

“Tembellik, korku ve şüpheyi doğurur. Eylem ise güven ve cesareti.”Bu yazı 619 kez görüntülendi.


1 Comment

  1. Ömer Faruk Boyraz says: Cevapla

    Hocam bakılacak konuları çeşitlendirirseniz daha güzel olur :))

Bir Cevap Yazın