Hazmedilemeyen Türkiye

Flag_of_Turkey.svg

Dünyada neler oluyor? Türkiye öyle yada böyle bir referanduma doğru giderken dünya ülkeleri bir telaş içinde. Hollanda’da ben bu yazıyı yazarken bir yandan bir engelleme, özgürlük kısıtlama operasyonuyla karşı karşıyayız. Türkiyenin yaptığı hamlelerin ulaştığı demokratik düzeyin hazmedemediklerini düşünüyorum.

Burda mesele referandumdan çıkacak sonuç değil, burada mesele Türk yetkililerine rahatlıkla uygulanan engellemelerdir. Bu referandum sürecini engellemeye çalışan ülkeleri belli ki bizim dostumuz olamaz. Ve Gerçekleşecek olan referandum bu ülkelerin çıkarlarına ters düştüğü gerçekten aşikar.

Bu görüntü Türkiye olarak hem uluslararası alanda hemde iç politikalarda daha güçlü olmamız gerektiğini gösteriyor. Her alanda ve her konumda dost yada düşman ülkelere yaptırım yapabileceğimiz alanları geliştirmemiz gerekiyor. Aksi durumda Türkiyedeki her siyasal aktivitede avrupadan bu şekilde ambargo gösterecekler. Bize olan bağımlılıklarını bize asırlardır yaptıkları gibi artırmamız gerekiyor.

Yapılanlar diplomatik terbiyesizliğinde ötesine geçecek gibi görünüyor. Bu durumu gerçekten ciddiye alıp Başkanlık sistemi ve referandumla ilgili verilecek kararı iyi düşünmek gerekiyor. Bize dost olmayan ülkelerin istemediği bir sistemin bize yararlı olacağıda aşikar…Bu yazı 420 kez görüntülendi.


Bir Cevap Yazın