Composer Nedir? Ne için Kullanılır ?

logo-composer-transparent3

Merhabalar,

PHP Framework kullanırken karşımıza çıkan bir terim olan Composer birileri tarafından geliştirilmiş ve kitlelere açık versiyon kontrol kütüphanelerinde paylaşılmış kod kütüphanelerini kendi projemiz içine çekmek için kullanılan bir yazılımdır. Composer configleri ile projenize farklı kütüphaneler ekleyebilir ve o kütüphaneler güncellendiğinde o güncellemeyi edinebilirsiniz.

Windows’a Nasıl İndirebilir ve kurabilirim ?
Aşağıdaki linkten windows için installer dosyasını indirebilirsiniz.
https://getcomposer.org/Composer-Setup.exe

Composer PHP için geliştirilmiş bir yazılım mıdır ?
Tabiki Evet

Composer sadece PHP frameworklerdemi kullanılır ?
Tabiki Hayır, composer frameworklerle bir bağlantısı yoktur, sizinde kendi vendor yani ana kütüphane klasörünüz varsa orayada herhangi bir kütüphaneyiekleyip projenizde frameworklerden bağımsız çalıştırabilirsiniz.

Composer’ın yararı nedir?
Composer sayesinde projenizde dış kaynaklı kütüphaneleri bir arada tutan bir config dosyası sayesinde istediğiniz yerde toparlayabilirsiniz. Yani kaynakları proje kodunuzla taşımanıza gerek yok, ayrıca kullandığınız kütüphanelerde yani php kod gruplarında bir güncelleme olduysa bunuda rahatlıkla almanızı sağlar.

Composer nereden çıkmıştır ?
Composer Ruby kodlama dili için hazırlanmış benzer amaçlara hizmet eden RUBY Bundlar’dan esinlenerek Nils Adermann, Jordi Boggiano ikilisi tarafından ve diğer php gönüllülerinin eklentileriyle geliştirilmiştir.Bu yazı 1033 kez görüntülendi.


1 Comment

  1. […] bu işlemle beraber kullanmış olacaksınız ama Ethem abinin bu konuyla ilgili makalesine bakarak ne olduğunu anlıya bilirsiniz. ” Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmaya gerek yok […]

Bir Cevap Yazın