Teknolojiye Kör Bakan Gözlerimiz

İlk cv’mi hatırlıyorum, hedeflerim kısmına türkiyenin yazılım alanında dışa bağımlılığını azaltmak ve yerli üretim yazılımları piyasaya sürmek yazıyordu. Belki bu hedefe tamamen ulaşamadım ama Türkiye ulaştı, fakat göremediğimiz bir nokta var. Yazılımda belirli bir noktaya gelsekte henüz kendi chipsetlerimizi yapamıyoruz ve bunun sonuncunda kullandığımız tüm teknolojiyi ithal ediyoruz. İthal etmemizin anlamı bu teknolojilerden faydalanmak için yabancı para birimlerini kullanmamız gerekiyor. Şuan teknoloji içeren cep telefonları, bilgisayarlar ve teknolojik cihazların tümünü çok pahalıya ediniyoruz. Daha sonra ne duruma gelir bilmiyorum, gelecekte herşeyimiz teknolojiye bağımlı olacak, teknolojide yurt dışındaki üreticilere bağımlı, yani sonuç olarak herşeyimizle yurtdışına bağımlı hale geleceğiz.

Peki ne olmuş teknolojide yurt dışına bağlı kaldıysak ? Hem bazı yerli üreticilerimiz de var, adını vermek istemediğimiz ? şeklinde kafanızda ki soruları görür gibiyim. Birincisi teknolojide yurt dışına bağlı olmak demek pahalı teknoloji demek, ilerde bir yıllık emek sonucunda edindiğimiz geliri bir dizüstü bilgisayara verecek duruma düşebiliriz. Sürekli yenisini almamız gereken cihazlar, belirli bir süre sonra yedek parçasını bulamadığımız için ıskartaya cikan cihazlar, yani teknolojiyi kullanmak için ciddi bir milli geliri zayi ediyoruz farkına varmadan. Ya yerli üreticiler ? Yerli üreticiler parçaları yurtdışından edinerek birleştirmede çok başarılılar, ama mağlesef onlarda yabancı para birimi üzerinden fiyatları şişiriyorlar, bunun nedeniyse onlarda parçaları yurt dışından yabancı para birimiyle alıyorlar, kendi ürettikleri çok az birim eleman var.

Teknolojiye sürekli bilinçsizce para hacıyoruz ve bunun geri dönüşü yok. Peki ne yapmalıyız ? Donanımsal açıdan yurt dışına olan bağlılığı azalatmak lazım. Yerli chipset üretiminin başarılması lazım, bu konuda işçilik maliyetlerinin düşürülmesi lazım. Devlet desteği olmazsa olmaz ama başta bu işe bakış açısını değiştirmek lazım, “amerikayı tekrar keşfetmenin anlamı yok, zaten yapıyorlar çinde” gibi düşüncelerin bu konuda geçerli olmadığını anlamak lazım. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok ama keşfedilmiş amerikayı örnek alıp ülke sınırları içerisinde üretim sağlamak lazım.

Bu hedefe benim ulaşmam her zamanki kolay değil, ama birilerinin yazılımda olduğu gibi bu yönde başarılı olmasını ümid ediyorum.Bu yazı 678 kez görüntülendi.


Bir Cevap Yazın