Kötü günlerle başa çıkma

Jpeg

Bazen masanızın başına oturduğunuzda herşey yolunda gitmeyebilir, saat öğleni gösterirken henüz daha hiçbir işinizide ilerleme kaydedememiş, bardaklar dolusu kahve içmenize rağmen uykulu ve uyuşuk halinizden kurtulamamış üstüne eşinizle bir konuda anlaşamamış ve varsa bebeğinizin düşüp kafasını çarptığını ve ne yapacağınızı bilemediğiniz anlar gelebilir.

Bu tür günler çok can sıkıcı ve bunaltıcıdır, başa çıkmak oldukça zordur. Panik yaparak, sinirlenerek veya çevrenizdeki insanlara bunun etkisiyle sinir ve aşırı tepki göstererek durumu dahada kötü hale getirmeniz elde değildir. Hayatın size çok büyük bir oyun oynadığını ve yüzüm hiç gülmedi buda olacak şeymi diyebilirsiniz. Psikolojiniz bozular bilir ve hayattan zevk almadığınızı düşünebilirsiniz.

Bilmeniz gereken en temel şey, hayatta ne olursa olsun bunu engelleme veya tekrar yaşama imkanımızın olmamasıdır. Olan olmuştur ve artık ne yaparsanız yapın bunu geriye çeviremezsiniz. Bunun için üzülmek, stres yapmak, ağlama, kızmak veya sinirlenmek asla çözüm olamaz. Yapmanız gereken sakin ve duru bir tavırla seçenekleri değerlendirmek olmalıdır.

Öğleye kadar kötü giden işiniz için öğleden sonra ne yapabilirim diye düşünerek, en azından bu kafayla yapabileceğiniz bir takım işler olabilir bunları bulabilirsiniz veya kafanızı dağıtmak amacıyla hava almak, yürümek veya oyun oynamak seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Kasıntı yaptıkça işler dahada kötüye gidecektir, o nedenle olabildiğince soruna odaklanıp kasıntı yapmamak en doğru yoldur.

İş dışındaki diğer etkenler içinde her zaman bir yol veya çözüm vardır, mutlaka ve mutlaka konuyu danışacağınız bir bilene danışın. Bu sayede başkalarının yaşayıp tecrübe ettiği ve sizin yeni karşılaştığınız bu durumları kolaylaştırır ve seçenekleri artırmanızı sağlar.

Derin bir nefes alın ve hayatın devam ettiğini, sizin erdem ve davranışlarınızla daha iyiye veya daha kötüye gidebileceğini unutmayın. Ve bu durum çevrenizdekilere etkisiylede aynıdır.

Umarım okuduğunuzda benim tecrübelerim kötü günlerle başa çıkmanızda size yardımcı olur.Bu yazı 736 kez görüntülendi.


Bir Cevap Yazın