Evlilik Üzerine

İnsanlar fıtratı gereği bir hayat arkadaşına ihtiyaç duyar, ve bu dinimizce evlilik müessesiyle oluşturulmuştur. Sanki dini bir sohbete girer gibi oldu ama neyse… Evlenmek için kalkıştığımız senelerde onca şeyle mücadele ederiz, yok sayarız, kendimizden ve çevremizden ödün veririz, kendimizide çevremizide çok zorlarız. Peki bunu neden yaparız ? Evlendikten sonra mutsuz olmak için mi ? Evliliğin anlamı bu mu ? Mutsuz olmak ?

Siz hiç yüzde yüz mutlu bir evli çift gördünüz mü? ben rastlamadım, çünki insanın doğasına ait bastırılamayan egolar ve bitmek bilmeyen istekler beklentiler iki insanın yanyana durmasına engeldir. Çakrası açılmış çiftler belkide bu tür etkenleri en aza indirerek evliliklerini az sorunlu hale getirmişlerdir. Ama bu istisnalar kaideyi bozmuyor, illaki bir gün ortaya çıkıyor. Bir taraf bir tarafa sürekli ezilmekten vazgeçtiğinde patlak veriyor ve kaos başlıyor.

Mutsuz mu kalmalıyız ? Hayır tabiki, kalamayız mutsuz olursak herşey ters gider, hiçbirşey düzelmez, işimiz, sosyal hayatımız, özel hayatımız, akraba ilişkilerimiz, herşey. Çözüm tek taraflı değil, iki tarafında gerçekleri görmesi gerekir. İki tarafında aslında kısacık ömürde amacın sadece mutlu mesut geçinerek birbirini zorlamadan, birbirini sıkıntıya sokmadan, bir şekilde orta yol bularak mutluluk için çabalaması gerekir. İki tarafta karşısındakini bir insan olduğunu, bir anne babadan meydana geldiğini, kardeşleri ve akrabaları olabildiğini ve bu ilişkileri bir şekilde sürdürmesi gerektiğini bilmesi gerekir. Bir tarafın diğer tarafa olan tahammülsüzlüğü dönüp diğer tarafın o tarafa tahammülsüzlüğüne dönüşür, kötü bir adım diğer kötü bir adıma yol açabilir.

Mutlu olmak için formül çok basit aslında iki tarafta takmayacak umursamayacak ve birbirilerinin huzuru ve mutluluğunun üstüne başka etkenleri koymayacak.Bu yazı 934 kez görüntülendi.


1 Comment

  1. Merhaba;
    Ethem abinin bana evlenmem için verdiği nasihatı da ekleyeyim dedim bir gün sohbet sırasında nasıl olduysa konu evliliğe geldi ve Ethem abi “bir erkek doğar büyür bu sırada sünnet olur, askerliğini yapar, işini düzene sokar, evlenir ve çocukları olunca onların geleceği için çalışır, çocuklar kendilerini kurtardığında ise görevini tamamlamış olur. Görevlerini aksatma evlen demişti” evliliği bu kadar mantıklı ve güzel anlatan olmamıştı daha önce 😀

Bir Cevap Yazın