Yazılımcı Olmak

Herkesin mesleği kendine zor, kendine göre kolay kendine göre güzel veya kendine göre sıkıcıdır. Ama yazılımcı olmak derseniz hayattaki diğer mesleklerle aranıza bir çizgi çekin onların yaşam tarzları ve iş dünyası bir tarafa, yazılımcı bir tarafa düşer.

Bazen anlamsız dönemlere gireriz biz yazılımcılar, bilgisayar ile platonik bir ilişkimiz başlar, kimi zaman başına saatlerce oturur ve hiçbirşey yapmadan masaüstündeki simgeleri izleriz. İş listemiz kabarır ve nerden başlayacağım diye düşünerek geçer zaman, tüm zamanı harcar ve hiçbirşey yapmadan yoruluruz.

Hayattaki tek sosyal eğlencemiz olan bilgisayar oyunları dahi neşemizi yerine getiremez, bir defayı bile zor bitiririz ondan bile yoruluruz. Kimi zaman video haber sosyal medya sitelerinde sörf yapar ana tad lezzet alamayız.

Peki ya neden böyle ? Çünki yazılımcı yanlız kalır, çevresi dijitalleşmiş ve yokolmuştur. Yazılımcı sadece lazım olduğunda aranır, lazım olduğunda sorulur. Yazılımcı her zaman yanlızlık rozetiyle tescillenmiştir. Çoğu zaman çalışmak için yanlızlığa sessizliğe ihtiyaç duysada, yanlız kalmak iyi gelmez yazılımcıya, yaptığı işten tat alamaz.

Bazende bu yanlızlık işyeri politikaları nedeniyle oluşur. Çalışacak düzenli bir mekan, kendine ait bir çalışma masası, kendine ait bir bilgisayar, iyi çalışma arkadaşlar ve iyi bir yol haritası gibi olmazsa olmaz etkenlerin birinin veya birkaçının olmaması yazılımcıyı yanlızlığa sürükler.

Kötü yazılımcı diye bir kavram asla yoktur, yazılım sektöründe iyi yazılımcıyı iyi yapan sadece işi değildir, bulunduğu takım, takım lideri, proje yöneticisinin iyi bir plan çizmesi ve düzgün yönlendirmesi çok önemlidir. İyi bir yol planı ve disiplinli bir ortamla en vasat yazılımcı bile kaydadeğer başarılar elde edebilir.

Peki ya ne yapmalıyız ? Bir şekilde yazılımcının bu ruh halini sürdürmesi doğru değil ve kariyer bitiren bir etkiye sahip olur, kısa zamanda yazılımcının kendini toparlaması gerekir. Önce herşeyi durduran mola zamanı butonuna basmak gerekir, 10 dakika 1 saat 1 gün 1 hafta belkide 1 ay sürecek olan kafa resetleme dönemine girmek için bu butona basılır. Bu dönemde işle yazılımla ilgili projeyle ilgili hiçbirşey düşünülmez ve kafadan silinmesi gerekir. Aile arkadaşlar akrabalar veya herhangi bir sosyal etkinlik grubu ve yapılan ev ofis dışı etkinlikler bunu kolaylaştıracaktır.

Kafa tamamen boşaldığında kendiliğinden bilinç altımız bizim yolumuzu tıkayan aşama madde veya olayların çözümlerini üretecek üretemediklerinide bir şekilde bypass etmenin bir yolunu bulacaktır. Bunu yapabilmek çok kolay olduğunu söyleyemem ama devam edebilmek için bu şarttır.

Bu süreçte kazanılan enerji sayesinde kaldığımız yerden devam ederken, biriken onca günler sürecek işi çok kısa sürelerde hallettiğinizi göreceksiniz.

İşte bu olaylar zinciri Yazılımcı Olmanın bambaşka bir yönüdür.Bu yazı 813 kez görüntülendi.


Bir Cevap Yazın