Php Framework Kullanmak

PHP-logo.svg

Merhaba,

Bu geceki ilk, aslında blogunda ilk makalesini yazmak üzere buraya toplanmış bulunmaktayım, tek başımayım kimse yok korkmayın. Bu yazımızda google için belirtelim ki Php Frameworkler ve bu frameworkleri kullanmak hakkında yeni başlayan php yazılımcıları için bilgi vereceğim ve bazı php frameworklarından bahsedeceğim. Hadi başlıyalım…

Framework kavramını bilmeyenler için özetlemede fayda görüyorum, frameworklar ayrı bir dil değildir, ancak kodlama dillerinin süregelen yaşam akımından ve yazılan kodların tekrar tekrar yazılmasını önlemek amacıyla ve ve ve projelerde hızlı bir şekilde ivme kazanmak amacıyla biraraya getirilmiş library’ler yani kütüphaneler topluluğudur. Sizin uzun uzun yazmaktan kurtacak ve size bir yapı bahşedecektir, bu sayede ulan nasıl bir yapı kursam hangi classları alsam diye düşünmeden başlangıç için gereken tüm materyalleri hazır verecektir. Bu sayede siz değerli junior yazılımcılarımız projeye odaklanacak ve daha hızlı sonuçlar elde edebileceksiniz.

Her framework’ün kendine göre bir yoğurt yiğişi vardır, her yazılımcınında ama framework u daha çok tercih ederim. Orta ve büyük çaplı projelerde çok yazılımcının koda ellemesi sonucunda ortaya bir frenkastein doğar, ama zararsızdır korkmayın. Bunu frameworkler sayesinde standarda sokabilirsiniz ayrıca söylemek istedim.

Bir kodlama dilini bilmek yetmez, çünki günümüzde bilgi değil o bilgiyi en hızlı ve doğru şekilde ürüne veya icraata dönüştürmek gerekir. Yani php bilen 1000 kişi vardır ama içlerinden 5 tanesi framework kullanır. Bir içerik sistemi paneli için anam babam üsülü yazan arkadaşlarımız 2-3 ay süresince sistemi bitiriler, tam bitmesede çalışır diyelim. Framework kullanan akıllı yazılımcı ise bir içerik sistemini doğru zaman ve çalışma ortamı varsa 1 haftada bitirebilir.

Kimilerinin yeni tanıştığı kimilerinde senelerdir kafa patlattığı MVC denilen Model View Controller yapısını Php de rahat bir şekilde uygulayabilmeniz içinde bu frameworklerden yararlanabilirsiniz.

Php için önerebileceğim bazı frameworkleri yazıyorum;

1- Laravel (www.laravel.com)

2- Phalcon (phalconphp.com)

3- Symfony (symfony.com)

4- Code Igniter (ellislab.com/codeigniter)

5- Yii (yiiframework.com)

Sonraki bilgilendirme makalelerimde görüşmek üzere yorum serbest, google bu sayfayı indexle güzelim.Bu yazı 1047 kez görüntülendi.


Bir Cevap Yazın